Ana Sayfa » LKD

LKD

UNIX ve Linux dünyası ile ilk olarak 1990'ların başlarında tanışmıştım. O zamanlar usenet üzerinden haber gruplarını takip ederken, giderek artan bir biçimde Linux ve Özgür Yazılım kullanmaya başladım. Ancak o zamanlar Linux ve Özgür Yazılım'a olan ilgim henüz çok olgunlaşmamıştı. Linux'un "iyi bir şey" olması dışında anlatabileceklerim sınırlıydı.

Linux'a olan ilgimin olgunlaşması, Linux için bir şeyler üretip kendimi toplumun içinde hissetmemle birlikte oldu. 2001 yılı içinde Türkiye'deki ilk iki büyük Özgür Yazılım etkinliği olaran "Türkiye'de Serbest Yazılım Programlama Yarışması" ve "Türkiye'de Serbest Yazılım Konferansı"nın örgütlenmesine yer alma fırsatım oldu. Aslında bu iki etkinlik LKD'nin gelenekselleşen Şenlik etkinliği için de bir tetikleyici rol üstlendi.

Zaman içinde benim mesleğimi nasıl uygulamak istediğim; mühendisliğin ve özellikle yazılım geliştirmenin toplum çıkarı için nasıl kurgulanması gerektiği üzerine düşüncelerim de gelişti. Linux ve Özgür Yazılım bu noktadaki görüşlerim ile inanılmaz derecede örtüşen bir yaklaşım. Bu nedenle çok erken dönemde bir gençlik hevesiyle başlayan Linux destekçiliğim artık mühendislik tekniği ve ayrıca ekonomik, sosyolojik gerçeklerle tartışarak savunabildiğim bir noktaya ulaştı. Bu noktada İşletme ve İktisat bölümlerinden aldığım derslerin katkısını da yadsıyamam tabii.

2004 yılında biraz da gecikerek üye olduğum Linux Kullanıcıları Derneği içinde elimden geldiğince etkin oldum. Özellikle çok sayıda seminer verme fırsatım oldu. Kayseri, İstanbul, Denizli derken LKD adına da zaman zaman Ankara dışına çıktım. 2006 yılı Mayıs ayında LKD'nin Yönetim Kurulu'na seçildim ve şu anda LKD'nin saymanıyım. Saymanlık çok disiplin gerektiren bir iş ve bunu hakkıyla sürdürmek benim için de yeni bir deneyim. Elbette LKD içinde saymanlık dışında seminer türü etkinliklerim de sürecek.