Ana Sayfa » Hakkımda

Hakkımda

Okuyucularım bazen kitaplarımın arkasında detaylı bir özgeçmiş bekliyorlar. Ben ise o alanı kitabın hangi açılardan farklı bir kitap olduğunu anlatmak için kullanmayı tercih ediyorum. Burada çok kısaca kendimi tanıtmam yararlı olur diye düşünüyorum.

2002 yılında ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldum. Şu anda yine ODTÜ'de disiplinler arası bir program olan Yöneylem Araştırması üzerinde yüksek lisans çalışmalarım sürüyor. Akademik yaşamı mümkün olduğunca uygulama ile bir arada yaşamak istediğim için akademik çalışmalarım kadar meslek hayatımdaki uygulamacı mühendis rolümü de yaşatmak istiyorum.

Meslekle ilgili merakım aslında ilk okul öncesi dönemde başlamıştı. Henüz 6 yaşımdayken C64, sonra 10-11 yaşlarında PC üzerinde C++ ile programlamaya başladım. 1990'lı yıllarda daha ODTÜ'ye başlamadan IEEE dergileri okuma, ODTÜ kütüphanesinden kitap alma olanaklarım olması sayesinde biraz daha doğru yönlendirildiğimi düşünüyorum. Kendimi anlatırken, tanımlarken benim şans eseri elde ettiğim bu tür fırsatların herkese açılması için çabaladığımı söylemem gerekli. Örneğin kitap yazmam neredeyse tamamen böyle bir dürtüdendir.

Amatör programcılık deneyimi ardından, ODTÜ'de okurken resmi çalışma hayatım da başladı. TÜBİTAK ODTÜ Bilten'de bir süre çalıştıktan sonra Gantek Teknoloji'nin ODTÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu için geliştirdiği bir uzaktan eğitim projesi olan diL projesinde görev aldım. 2001-2003 yılları arasında çeşitli projelerde danışman olarak görev aldım. Bu arada ayrıca yoğun biçimde Elektrik Mühendisleri Odası adına Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi (MİSEM) kapsamında eğitimler verdim. Kitaplarımın içeriği bu eğitimlerimdeki deneyimlerimden olumlu etkilenmiştir.

2003 yılında şirketim olan Portakal Teknoloji'yi kurdum. Portakal Teknoloji'de yazılım şirketleri ve kurum bilgi işlemlerine yönelik danışmanlık ve eğitim hizmetleri sunmaya başladık. Şirketteki çalışmalarım kapsamında Ankara'da olmamın da etkisi ile çok çeşitli büyük boyutlu projelerde danışman olarak görev aldım yada proje ekiplerini eğittim. Çalışmalarım daha çok Java dili ve J2EE alt yapıları üzerine odaklandı. Bazı ilklerin içinde yer alma fırsatım da oldu. Örneğin, Türkiye'de JSF ile teslim edilen ilk bir kaç projeden birisinde görevli olan ekibi eğitme şansım oldu. Bu çalışmalarım, eğitimden çok danışmanlık olarak hala devam ediyor.

2004 yılında TÜBİTAK UEKAE ile olan bir iletişim sırasında bir AB projesinde görev alıp almayacağım sorusu ile karşılaştım. Bu soru ve arkasından gelen gelişmeler ile şirketimi Bilişim Güvenliği alanında önemli ve gelişen bir teknoloji olan Güvenilir Bilişim konusunda uluslar arası bir konsorsiyuma dahil etmiş olduk. Konsorsiyum içindeki faaliyetlerimizin artması, seri çalışmamız ve verimli çıktı vermemiz ile rolümüz de arttı. Bugün AB Altıncı Çerçeve Programı içinde destek alan en büyük projelerden birisi olan Open Trusted Computing (Açık Güvenilir Bilişim) projesi içinde yer alıyorum. Proje kapsamında özgür yazılım kod yazan ve ayrıca uluslar arası kullanımda olacak eğitim materyalleri geliştiren bir organizasyon olduk.

Kendimi tanımlarken özellikle bahsetmem gereken EMO ve LKD etkinliklerim için ise ilgili sayfalara bakabilirsiniz.